DOLAR
3,2540 % -0,1258

Besinlerle ,Daha Hızlı İyileşelim!

Besinlerle ,Daha Hızlı İyileşelim!

Hasta olanların hızlıca iyileşmesine yardımcı olacak besinler neler?

Birçoğunuz beslenmenin sadece hasta olmadan önce bağışıklığımızı güçlendirmek için işe yaradığını, eğer hasta olduysak ilaç kullanmaktan başka bir şeyin iyileşmemizi hızlandıramayacağını düşünür. (bol limonlu karabiberli şehriye çorbasını saymazsak). Havaların soğumaya başladığı bu dönemde sıcaklık değişiminden ya da enfeksiyonlardan kötü etkilenmemek, bağışıklığımızı güçlü tutmak için birçoğumuz yiyip içtikleri ile önlemler almaya başladı bile ama maalesef daha fazla direnemeyip hasta olanlar da var. Hasta olanların hızlıca iyileşmesine yardımcı olacak besinler neler?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu beslenme alışkanlığınızdan tamamen vazgeçmeden sizi yıpratmayacak küçük değişikliklerle iyileşme sürecinizin nasıl hızlanabileceğini açıkladı. Torluoğlu’nun açıklamasına göre bazı alışkanlıklarımızı düzeltmek işe yarayacaktır. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Sarımsak ve soğan yaydığı rahatsız edici koku nedeniyle birçoğumuzun özellikle çiğ tüketmekten kaçındığı gıdalar ancak bu besinlerin anti-mikrobiyel etkisi vardır ve özellikle çiğ tüketildiklerinde bağışıklık sistemimize güç katar. Grip hastalığına yakalanmış olanlar çorbalarına bolca soğan ya da sarımsak ilave ederlerse iyileşmeleri de kolaylaşır. Mide rahatsızlığı olanlar ve bunları asla çiğ tüketemem diyenler biraz pişirebilir ancak yanmamasına dikkat ederek.

Hastalık döneminde haftada iki üç kere yememiz tavsiye edilen kırmızı et demir ve çinko deposu olarak bilinir ve dokulara oksijenin ulaşmasını sağlayarak daha hızlı iyileşmemizi sağlar. Yanında tüketeceğimiz bol limonlu salata da içeriğinde bulunan minerallerden daha fazla faydalanmamızı sağlar ve etin asidik yapısından kaynaklanan etkiyi azaltır.

Balığın içinde bulunan omega 3 ün faydalarını bilmeyen yok. Omega 3 tüm faydalarının yanı sıra viral bakteriyel parazitel enfeksiyonlara karşı vücudumuzu güçlendirerek daha hızlı iyileşmemize yardımcı oluyor.

Ve gelelim sofralarımızın canlı ve güzel rengi Pancar’a hasta olduğumuz dönemlerde pancarın kendisini yememizin yanı sıra suyunu tüketmek de iyileşme hızımızı arttırıyor. Geçmiş olsun.

Facebook ile Yorum Yap

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Arşivde Ara

Puan Durumu