DOLAR
3,2540 % -0,1258

Meme Kanserinde Kalıtsallık İkinci Planda

Meme Kanserinde Kalıtsallık İkinci Planda

Meme Kanseri Farkındalık Haftası sebebiyle Zeytin Burnu Belediyesi bir seminer düzenledi.

Meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığı ve kadınların bu konuda farkındalıklarının yüksek olup belli aralıklarla kendi kendilerini muayene edebilecekleri gibi bir doktora başvurarak da kontrol etmelerinin gerektiği artık herkesçe bilinen tıbbi bir gerçek. Ancak bir çoğumuzun yanlış bildiği durumlar da yok değil. Örneğin meme kanserinin ortaya çıkma yaşı, meme kanserinde kalıtsallık gibi konularda toplumun daha fazla bilgilendirilmesinin gerektiği aşikâr. İşte bu yüzden özellikle belirli zamanlarda bu konuda çalışma yapan kurumlar farkındalık ve bilgilendirme amaçlı seminerler, reklamlar ve medyatik öğelerle karşımıza çıkmakta.

Meme Kanseri Farkındalık Haftası sebebiyle Zeytin Burnu Belediyesi bir seminer düzenledi. Kanser Savaşçıları Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen ve meme kanserinin özellikle kadınların dikkatinin çekilmeye çalışıldığı seminerde Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ece Dilege meme kanserinin kimlerde olabileceği ve hangi yaşlarda ortaya çıkabileceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Dr. Dilege’nin yaptığı açıklamaya göre, meme kanseri sadece ailesinde meme kanseri öyküsü olanlarda çıkmıyor. Hatta hastaların sadece yüzde beş ve onunun ailesinde meme kanseri teşhisi var. Tabi ki anne ya da kız kardeşlerinde hastalık bulunanlarda risk daha fazla aynı zamanda akrabalarında bulunanlar da risk ona göre katlanarak artıyor. Ancak ailesinde hastalığın hiç ortaya çıkmamış olması bir kadının asla meme kanseri olmayacağı anlamına gelmiyor. Kalıtsallığı yanı sıra kişisel ve çevresel faktörlerde hastalığa yakalanmakta büyük etken.

Meme kanseri ile ilgili bir yanlış bilgi de hastalığa yakalanma yaşı. Kadınların geneli otuzlu yaşlarında iken yaşlarının henüz erken olduğu gerekçesiyle kontrollerini düzenli yapma ihtiyacı duymazken ve kendini bu konuda güvende hissederken verilen istatistiksel sonuçlara göre meme kanseri olan kadınların yüzde 20 si 40 yaşın altında. 

Facebook ile Yorum Yap

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Arşivde Ara

Puan Durumu