DOLAR
3,2540 % -0,1258

Bebeklerin İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Yapılmalı?

Bebeklerin İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Yapılmalı?

Diş bebeklik yaşlarından itibaren kontrol altında tutulması gereken önemli bir durumdur. Peki, bebeklerin dişi ne zaman ilk ne zaman muayene edilmeli

Günümüzde birçok kişi sadece dişleri ağrıdığı zaman diş doktoruna gidiyor. Oysaki sağlık açısından büyük öneme sahip dişlerin bakımı bebeklik çağlarından itibaren gerçekleştirilmelidir. Sağlıklı bir diş için süt dişlerinden itibaren düzenli bakım ve kontrol oldukça önemlidir.  

Bebeklerde diş sağlığı ile ilgili açıklama Acıbadem Ankara Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı uzmanı Dr. Itır Aydıntuğ’dan geldi. Aydıntuğ, ağız ve diş sağlığının tüm vücudun sağlığı için büyük önem taşıdığının altını çizdi. Bebeklerde ağız ve diş bakımı için doğru beslenmenin büyük önem taşıdığını belirten Aydıntuğ, bebeklerde ilk diş kontrolünün 6. Aylarından itibaren yapılması gerektiğinin altını çizdi.

6 Aydan İtibaren Diş Kontrolü Yapılmalı

Bebeklerde genelde 6 ayda ilk dişin çıktığını belirten Aydıntuğ, bu dönemde diş hekimine gidilmesinin ve diş sağlığı ve beslenmesi konusunda bilgi almanın doğru adım olacağını söyledi. Birçok ailenin süt dişleri konusunda fazla dikkatli davranmadığını ve süt dişlerine önem vermediğini belirten diş hekimi, ailelerin doktora ancak çocuklarının dişi çürüdüğünde ve ağrı yapmaya başladığında gittiklerini anlattı.

Itır Aydıntuğ, çocuklarda erken yaşta diş fırçalamanın da önemine değinirken, çocuklarda ilk diş çıkmasından itibaren günde 2 kere düzenli olarak diş fırçalanmasının ileriki yıllarda diş sağlığı ve diş fırçalama alışkanlığının kazanılması konusunda oldukça faydalı olacağının altını çizdi.

Diş hekimi, çocuklarda yılda 2 kere tekrarlanan diş koruyucu uygulamalarının da çürüklere karşı büyük koruyuculuk sağlayacağını sözlerine ekledi.

 

Facebook ile Yorum Yap

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Arşivde Ara

Puan Durumu