DOLAR
3,2540 % -0,1258

Uzmanlar Uyardı; Hamsiyi Kılçığı ile Yiyin!

Uzmanlar Uyardı; Hamsiyi Kılçığı ile Yiyin!

uzmanlardan hamsi ile ilgili önemli uyarı geldi. Omega 3 alımı için hamsinin kılçığğı ile yenilmesi gerekiyormuş.

Omega 3 kemik sağlığı için çok önemli bir etken. Özellikle ileriki yaşlarda kemiklerin sağlam olması ve kırılmaların önüne geçilmesi için erken yaşlarda Omega 3 tüketilmesi büyük önem taşıyor. Bu konuda faydalanılabilecek en iyi yiyeceklerin başında ise İstavrit ve Hamsi geliyor.

Rize’de görevli Dahiliye Uzmanı Dr. Cengiz Duygulu, Omega 3’ün faydaları hakkında açıklama yaptı. Osteoporoz hastalığının özellikle ilerleyen yaşlarda çok fazla görüldüğünü belirten Duygulu, bu hastalığın en çok Doğu Karadeniz Bölgesi’nde görüldüğünü söyledi.

Osteoporoz’a Çare Hamsi ve İstavrit

Kemik erimesi olarak bilinen bu hastalığa yakalanmamak için erken yaşlarda Omega 3 alınması gerektiğini belirten doktor, bunun için en önemli besinlerin Hamsi ve İstavrit olduğunu belirtti. Kemik erimesi hastalığında sürekli olarak kemik kırılmaları yaşandığını belirten Duygulu,  bu hastalığa yakalanmamak için mutlaka Omega 3 alınması gerektiğinin altını çizdi.

Osteoporoz’dan korunmak için protein ve kalsiyum almanın, D vitamini yönünden zengin besinler tüketmenin, düzenli spor yapmanın çok önemli olduğunu belirten Cengiz Duygulu, Hamsi ve İstavritin mutlaka kılçığı ile tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Kemikler için diğer bir önemli vitaminin D vitamini olduğunun altını çizen doktor,  D vitamininin en kolay güneşten alınabileceğini söyledi. Erken yaşlardan itibaren besinlere dikkat edilmesi halinde ileriki yaşlarda kemik erimesine yakalanma oranı %70 oranında azalıyor. 

Facebook ile Yorum Yap

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Arşivde Ara

Puan Durumu