DOLAR
3,2540 % -0,1258

20 Bin Ton Elma Satılmayı Bekliyor

20 Bin Ton Elma Satılmayı Bekliyor

Satılamayan 20 bin ton elma Denizli sokaklarında iyileri 50 kuruş, çürükleri de 10 kuruştan satılmak üzere alıcılarını bekliyor.

Satılamayan 20 bin ton elma Denizli sokaklarında iyileri 50 kuruş, çürükleri de 10 kuruştan satılmak üzere alıcılarını bekliyor.

Fabrikaların fiyat düşmesini bekledikleri için ürünlerini almadıklarını iddia eden çiftçiler, 110 bin dekarlık alanda yetiştirdikleri elmaları satamamaktan şikâyetçi oldular. Olay Denizli, Çivril ilçesinde yaşandı.

Denizli’nin Çivril ilçesinde, 250 bin ton elmayı 110 bin dekar alanda yetiştirdiği üreticiler elmanın olduğu değere satıcı bulamadığından satılmadığı için şikâyet ediyor. Geçen yıl kilosu 1 ile 1,5 TL arasında satılan elmanın bu yıl dalında bile 50 kuruşa alıcı bulamadığını söyleyen üreticiler, çürük olarak görülen elmanın da 10 kuruşa bile meyve suyu üreten fabrikalara satılamadığından dert yandı.

"20 BİN TON ELMA SATILMAYI BEKLİYOR"

Ürettikleri elmayı müşterilere 50 kuruştan bile satamadıklarını söyleyen üreticiler çürük olan dip elmasının da meyve suyu üretiminde bulunan fabrikaların dahi almadığını söyledi. Elma üreticisi olan Muzaffer Palaz, "Elmanın iyisi de çürüğü de elimizde kaldı satamıyoruz. Sağlam olan birinci kalite elmayı 50 kuruştan, çürük olan elmayı da 10 kuruştan bile satamıyoruz. Geçen senelerde elmanın dip olanını satıp giderlerimizi biraz düşürüyorduk bu sene meyve suyu üreten fabrikaları dip elmasını 10 kuruştan bile almıyor. Üretici, bahçesinden topladığı elmayı sokaklara dökmeye başladı. Kimse almayınca her sokak elma doldu. İyi elmayı depoya koyuyoruz kışın satarız diye ama dip elmalar sokaklarda elma dağları oluşturuyor" diye söyledi.

"ELMA SOKAKLARDA DAĞ GİBİ OLDU"

Elma yetiştiren Palaz, "Denizli’de elma yetiştiren herkes aynı derdi yaşıyor. Üretici ne iyi ne de dip elmasını satamıyor. İyi elmayı satma umuduyla depolara koyuyoruz kışın satarız diye ama dip elmasını meyve suyu üreten fabrikalar da almıyor bu da Denizli’de elma yetiştirilen her yerde elma dağları oluşumuna sebep oluyor. Elmaların dağ olduğu yerlerde sinek ve kötü koku oluşuyor. Meyve suyu üreten fabrikalar fiyatı daha da düşürmek için üreticiyi oyalıyor. Bir kilo elma için yetiştiren 75-80 kuruş maliyet ediyor ama 50 kuruşa bile satamıyor. Bazı yetiştirenler bırakın 10 kuruşu 5 kuruşa bile satmaya razı durumda" dedi.

Son Güncelleme: 17 Ekim 2016 16:37

Facebook ile Yorum Yap

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Arşivde Ara

Puan Durumu